A papírhulladék keletkezése és újjászületése

A papírhulladék története tulajdonképpen az erdőben kezdődik. A fákból kivont cellulóz az az alapanyag, amelyből a papír készül. A papírgyárak bonyolult folyamatok során, többek között aprítás, főzés és préselés révén alakítják át ezt a cellulózt papírrá. Az így legyártott papírból, annak minőségétől függően, készülhetnek például könyvek, újságok vagy karton csomagolóanyagok. Minden egyes papírdarab, amit a mindennapok során használunk, valaha egy fa része volt, és ahogy az idő múlik, ezek a papírok egy ponton elérik élettartamuk végét, és hulladék lesz belőlük.
Hosszú évtizedek alatt azonban végre sikerült az emberiségnek eljutnia oda, hogy ne szemétként tekintsen ezekre a már nem kellő hulladékokra, hanem meglátta benne a másodnyersanyag lehetőségét, és kifejlesztette az újrahasznosítás folyamatát. Ezzel lehetőséget adhatunk arra, hogy a szemétlerakók helyett ismét papírgyártó üzemekbe kerülhessen ez a hulladék, ezzel pedig jelentősen csökkenthetjük a környezeti terhelést.

A papírhulladék gyűjtése, osztályozása, és átalakulása

A papírhulladék életének következő állomása a gyűjtés és osztályozás folyamata. A Duna Recycling fontos szerepet játszik a folyamat ezen szakaszában. Az általunk visszagyűjtött papírhulladékot ugyanis mi szállítjuk a szerződött újrahasznosító partnereinkhez. A papírokat természetesen még annak minősége szerint is osztályozni kell. Ez egy kritikus jelentőségű feladat, mivel a különböző papírfajták eltérő újrahasznosítási eljárást igényelnek, és természetesen más értéket is képvisel egy tiszta karton, mint egy vegyes papírhulladékot tartalmazó bála. Az alapos válogatás és osztályozás biztosítja, hogy ez a hulladéktípus is a leghatékonyabban hasznosulhasson újra.
Az így osztályozott papírhulladék már csak arra vár, hogy megérkezzen az újrahasznosító üzemekbe, és megkezdődhessen az újjászületése. A hulladék papírt először vízben áztatják, hogy feloldódjon és szétváljon szálakra. Ezután a különféle szennyeződéseket, mint például tintát és tűzőkapcsokat, eltávolítják ebből a papírpépből. A tiszta pépet ezután vegyi anyagokkal kezelik, hogy visszanyerje fehérségét és erősségét. Az újrahasznosított pépet ezután préselik és szárítják, hogy újra papírrá váljon. A papírhulladék újrahasznosításának ilyen módja nagyon környezetbarát, és minimalizálható általa az energia- és vízfelhasználás is.

A papirhulladek utja - dunarecycling.hu

Mire és miért jó ez?

Az újrahasznosított papír, minőségétől függően, különböző célokra használható fel. Készülhetnek belőle csomagolóanyagok, kartondobozok és ipari felhasználású papírok, de a minőségi szabványoknak megfelelően akár irodai papírként is visszatérhet a piacra. Az újrahasznosítás során különböző technológiákat alkalmaznak annak érdekében, hogy a papírhulladék minősége ne csökkenjen jelentősen. Az újrahasznosított papír tehát, visszakerül a piacra különféle formákban. Az újrahasznosított papír használata számos előnnyel jár. Egyrészt csökkenti a papírgyártás során keletkező károsanyag-kibocsátást, mivel ehhez kevesebb nyersanyagra van szükség. Másrészt a papírhulladék újrahasznosítása csökkenti a szeméttelepek terhelését, és hozzájárul a körforgásos gazdaság megvalósításához. Az újjászületett papír, legyen az csomagolóanyag vagy irodai papír, így újra és újra része lehet a gazdasági körforgásnak.
A papír története igazából egy folyamatos körforgás, amely az erdőben kezdődik és az újrahasznosított termékekben folytatódik – újra és újra. A Duna Recycling elkötelezetten dolgozik azon, hogy ez a folyamat minél hatékonyabb és környezetbarátabb legyen, biztosítva, hogy a papírhulladék újjászületése egy valóban fenntarthatóbb jövőt támogasson. A papírhulladék helyes kezelése és újrahasznosítása nemcsak a jelenlegi generációk számára fontos, hanem a jövő nemzedékei számára is alapvető fontosságú.